Aleksandra Vajd: Pozornost, namera, inovativnost
25.04.2025
Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) v sklopu interdisciplinarnega doktorskega študijskega programa Umetnost organizira javno predavanje priznane umetnice in pedagoginje Aleksandre Vajd. Odvilo se bo ta četrtek, 8. maja 2025, ob 18.30, na UL ALUO, Erjavčeva 23, v veliki predavalnici.
V svetu neskončnega ustvarjanja – kjer na tisoče fotografij nastaja vsako sekundo, kjer algoritmi sanjajo v pixlih in kjer vsakdo nosi fotoaparat v žepu – smo obkroženi z vizualnim šumom. Toda kaj se zgodi z namero, ko ustvarjanje postane samodejno? Kakšen prostor ostane za pozornost, ko se vsebina nikoli ne ustavi? In kje se začne stvaritev, ko je novo le remiks starega?
Brano predavanje vprašanj in odgovorov, ki raziskuje fotografijo ne le kot orodje, temveč kot metodo, meditacijo in medij za kritični razmislek v dobi nenehne digitalne preplavljenosti.
Predavanje bo potekalo v angleščini.
Vstop prost, vljudno vabljene_i!
Aleksandra Vajd je leta 1997 diplomirala na Veterinarski fakulteti v Ljubljani in magistrirala iz fotografije na FAMU v Pragi leta 2001. Med letoma 2004 in 2006 je v okviru Fulbrightove štipendije študirala na državni univerzi New York v New Paltzu. Kot akademik in sodobni umetnik deluje v Sloveniji, na Češkem in v mednarodnem prostoru. Leta 2007 je prejela priznanje za pomembna umetniška dela na področju fotografije, ki sta ga podelila Univerza v Ljubljani in senat Akademije za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Leta 2021 je postala izredna profesorica na Akademiji za vizualne umetnosti v Ljubljani, kjer poučuje seminar Teorija in praksa fotografskega medija. Med letoma 2008 in 2024 je vodila Studio za likovno umetnost 4 na Akademiji za umetnost, arhitekturo in oblikovanje – UMPRUM v Pragi.
V svojem delu nenehno eksperimentira s sestavnimi elementi fotografskega jezika, raziskuje njegove inherentne zakonitosti in strukturne variacije. Sprašuje se, koliko je mogoče vztrajati v mediju, ki je bil tako dolgo povezan z mimetično iluzijo in izpeljano semantično konstrukcijo, povezavo, ki je v naši prenasičeni ikonosferi postala vse bolj manieristična in izčrpana. Zato so njena raziskovanja usmerjena v interdisciplinarne oblike vizualnega izražanja, kjer se fotografija prepleta z sorodnimi praksami in ni več odvisna od dvodimenzionalne površine.
Njeno delo je javnosti znano prek sodelovanj, pri katerih jo zanimajo načini partnerstva, ki širijo in krčijo medsebojne razdalje in bližine. Ko sodeluje v procesu ustvarjalnega dialoga, se izraža s formalno natančnostjo in minimalistično estetiko; sodelovanje ji predstavlja priložnost, da preseže meje medija fotografije, kjer dialog postane delovna metodologija. Samostojna dela in skupni projekti so bili razstavljeni na prizoriščih, kot so Galerija Rudolfinum v Pragi, Cukrarna v Ljubljani, Astrup Fearnley Museet v Oslu, galerija Street Level Photoworks v Glasgowu, Muzej za sodobno umetnost v Ljubljani, Kunsthalle Wien na Dunaju, Mestna galerija Praga, Zuiun-an Art Project Space v Kjotu, Muzej sodobne fotografije v Chicagu, Mestna galerija v Ljubljani in centru za sodobno umetnost; -rotor- v Gradcu. Sodelovala je tudi na fotografskih festivalih in bienalih, med drugim v Krakovu, Leipzigu, Liègu in na 9. trienalu sodobne umetnosti U3 v Ljubljani.
Foto: Tar Star: Aleksandra Vajd, Anetta Mona Chisa, 2025, Cukrarna, Ljubljana (installation view)